DeFi nie wytrzyma długo bez odblokowania skrzyni skarbów Bitcoin’a za 250B$

Biorąc pod uwagę fakt, że Bitcoin Up wart 250 miliardów dolarów istnieje dzisiaj, trudno sobie wyobrazić przyszłość, w której BTC nie jest stosowany w produktach DeFi.

Zdecentralizowane finansowanie to dość nowa, dopracowana koncepcja dla głównego nurtu odbiorców. U podstaw DeFi leży obietnica odnowionego globalnego systemu finansowego, wyposażonego w oszczędności, kredyty i innowacyjne możliwości generowania zysków, które umożliwią innowacyjne produkty finansowe bez konieczności scentralizowanego nadzoru.

Od 1 stycznia obietnica ta została spełniona dzięki popytowi, który przekroczył 11 miliardów dolarów w łącznej wartości zablokowanej, co stanowi wzrost wartości o ponad 1 550% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Aplikacje DeFi wymagają logiki inteligentnych umów on-chain. Obecnie w ekosystemie Ethereum odbywa się wiele eksperymentów i wczesnej trakcji dla aplikacji DeFi przy użyciu języka JavaScript Solidity.

Chociaż widzieliśmy projekty napędzane przez Ethereum, takie jak Uniswap, Aave i Compound, które są mistrzami przestrzeni DeFi, społeczność zaczyna wykazywać oznaki zapotrzebowania na rozwiązania zawierające Bitcoin (BTC).

Bitcoin jest największym aktywem cyfrowym według kapitalizacji rynkowej, ale w dużej mierze pozostaje aktywem pasywnym. Aby aktywnie wdrażać Bitcoin w produktach DeFi, kustosze tacy jak BitGo rozpoczęli tokenizację Wrapped Bitcoin (WBTC).

Wrapped Bitcoin bierze wartość Bitcoin i łączy go z programowalności Ethereum, dając inwestorom sposób na uzyskanie dodatkowego zysku z ich inwestycji Bitcoin bez konieczności wypłaty gotówki. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ponad 1 miliard dolarów WBTC został wprowadzony do sieci Ethereum, co wskazuje na popyt na Bitcoin jako aktywnie wdrożony aktywów finansowych.

Wprowadzenie Bitcoin’a na orbitę DeFi

Bitcoin jest najsilniejszym suwerennym łańcuchem blokowym i jest na dobrej drodze do stania się pierwszą prawdziwie suwerenną walutą na świecie. Bitcoin ma najbardziej solidne bezpieczeństwo łańcucha blokowego i najbardziej popularne uznanie nazwy. Obecnie, wykorzystanie BTC w DeFi jest na bardzo wczesnym etapie.

Istnieją dwa sposoby, że Bitcoin może być stosowany w produktach DeFi: Zawinięte reprezentacje BTC mogą być używane na oddzielnych łańcuchach blokowych (jak WBTC na Ethereum) lub natywnych inteligentnych umów może przyjść do samego Bitcoin łańcucha blokowego. Bezpośrednie tworzenie produktów DeFi na Bitcoin jest czymś, co ma sens praktyczny, ale było trudne z powodu ograniczonego języka skryptowego Bitcoin i problemów ze skalowalnością.

Bitcoin był tradycyjnie uważany za środek wymiany i magazynu wartości. Jednak ostatnie przejście Bitcoin do Ethereum jako owiniętego aktywów sygnalizuje zapotrzebowanie rynku na BTC w DeFi. W procesie tym ludzie znajdują wyjątkowe, choć nienaturalne i potencjalnie niebezpieczne sposoby, aby to zrobić.

Ograniczony język skryptowy Bitcoin’a jest od dawna uważany za cechę, a nie za błąd, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo bazowego łańcucha blokowego. Logika inteligentnej umowy może być dodana na Bitcoinie poprzez łańcuchy boczne takie jak Liquid, połączone łańcuchy jak Stacks, lub połączone łańcuchy górnicze takie jak RSK. Przenoszenie BTC z głównego łańcucha Bitcoin do takich sąsiednich łańcuchów może być łatwiejsze i bezpieczniejsze niż wydawanie owiniętych aktywów na łańcuchach odłączonych.

Bitcoin jako kapitał aktywny

Aby w pełni wypełnić tę lukę, Bitcoin będzie musiał zostać poddany transformacji z pasywnego składnika aktywów na aktywny, przynoszący zyski składnik aktywów. Jedną z przeszkód jest plemienna natura użytkowników krypto walut. Wielu Bitcoinerów nie uznaje Bitcoinów owiniętych w folię za Bitcoin. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że Bitcoiners i społeczność Ethereum podzielają różne filozofie.

Ethereum stworzyło kulturę, która celebruje eksperymentowanie i testowanie w produkcji. Jednak odwaga eksperymentowania nie jest cechą wspólną Bitcoinerów. Bitcoiners, z natury, są ostrożnymi, zdrowymi sceptykami, którzy dbają o to, aby nie stracić swoich atutów. Zawinięte Bitcoin jest jedną z kilku innowacji DeFi, które zachęcają do niebezpieczeństwa poprzez połączenie tych dwóch filozofii.

Biorąc cenny atut, taki jak Bitcoin i umieszczenie go w inteligentnej umowy, takiej jak ERC-20 token, który dzieli bezpieczeństwo właściwości Ethereum może być trudne koncepcja dla posiadaczy Bitcoinów. Powinno istnieć bezpieczniejsze rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie BTC na orbitę DeFi.

Uznając możliwość bazowania na Bitcoinie, wierzę, że możemy zobaczyć przyszłość, w której Bitcoin nadal będzie królem łańcuchów blokowych. W miarę jak DeFi nadal rośnie, jest całkowicie możliwe, że Bitcoin pozostanie w centrum uwagi dla krypto i że inteligentne kontrakty wokół Bitcoin natywnie odblokować innowacje i 250 mld dolarów w kapitale Bitcoin.

Poglądy, myśli i opinie wyrażone tutaj są tylko autora i niekoniecznie odzwierciedlają lub reprezentują poglądy i opinie Cointelegrapha.

Muneeb Ali, doktorant z Princeton University, jest współzałożycielem Blockstack, projektu z misją budowy własnego Internetu. Jest również dyrektorem generalnym Blockstack PBC, korporacji pożytku publicznego, która zebrała ponad 75 milionów dolarów na opracowanie podstawowych protokołów dla Blockstack.